Xbox One
Az Xbox One egy, a Microsoft által kifejlesztett nyolcadik generációs konzol, ami az Xbox 360 utódjaként került piacra 2013-ban. Az Xbox One egy sokoldalú eszköz, ami nem csak játékok futtatására szolgál, hanem multimédiás funkciókkal is rendelkezik.
Xbox One konzolok
Az eredeti Xbox One megjelenése után néhány évvel jött ki a konzol slim verziója, ez az Xbox One S, majd pedig az erősebb Xbox One X jelent meg. Mindkettő egy nyolc magos AMD processzorral szerelt, előbbi 1,75 Ghz-es, utóbbi 2,3 Ghz-es órajellel. Viszont míg az Xbox One S csak 8 GB-os DDR3 memóriát kapott, addig az Xbox One X 12 GB-os DDR5-öt. Azonban a játékok számára ebből is csupán 5, illetve 9 GB érhető el, mivel a RAM meg van osztva a rendszer és a GPU között. Továbbá az X egy 6 TFLOPS-os AMD Radeon GPU-t tartalmaz és minden esetben 1 TB HDD-t, szemben az S 1,4 TFLOPS-os GPU-jával és 500 GB-os vagy 1 TB-os merevlemezével. Fontos, hogy a háttértár nem bővíthető és nem cserélhető.
Mindkét modell tartalmaz egy UHD Blu-ray lejátszót és elboldogulnak a 4K felbontással is. Rendelkeznek három darab USB 3.0 és egy HDMI 2.0 porttal, Gigabit Ethernet és WiFi kapcsolat is elérhető rajtuk.
Mivel a piacon találkozhatunk az eredeti Xbox One modellel is, meg kell jegyezni, hogy annak legtöbb és leglényegesebb értékei azonosak az Xbox One S modell értékeivel, a legfontosabb különbség köztük, hogy az nem támogatja a 4K megjelenítést, csak a FullHD felbontást. Ezentúl az USB és HDMI portok régebbi típusúak és még csak a WiFI4 szabvány támogatott.
A One S és One X konzolok ereje igazán egy 4K HDR TV-n érvényesül. A játékok akár natív 4K felbontásban jelennek meg, így négyszer annyi részletet kínálnak, mint a normál 1080p. Sőt, egyes játékok még szebben mutatnak a nagy dinamikus tartománynak (HDR) nevezett technológiának köszönhetően. Maximálisan 60 fps képfrissítést tudnak elérni, de értelemszerűen az Xbox One X jobb látványt képes nyújtani, köszönhetően az erősebb grafikus kártyájának.
Még mindig megéri az Xbox One?
Bár az Xbox One is már megérte a 10 éves kort és azóta megjelent a sorozat legújabb generációja, az Xbox Series, ennek ellenére továbbra is jó választás lehet, hiszen egy erős konzol 4K felbontással és HDR támogatással, gyártásának leállítása is csupán 2022 elején történt meg. Emiatt arra számíthatunk, hogy még egy darabig megkapja a frissítéseket és a támogatást a gyártó részéről. Ráadásul nagyon kedvező áron elérhető a használt konzolok piacán. Utódja, a Series S és Series X még elég újnak számít, ami miatt mélyen a zsebünkbe kell nyúlni, ha szeretnénk egyet beszerezni. Márpedig az ár legtöbbször egy igen fontos szempont.
Az Xbox One sem kizárólag játékra használható. Multimédia alkalmazásokat, streaming szolgáltatásokat és egyéb felhasználási lehetőségeket is rejt. Ha nem bánjuk, hogy a jövőben a legújabb játékok nem lesznek elérhetőek a konzolon, de szeretjük a régebbieket, akkor megérheti megvenni az Xbox One-t. Habár 2013-as megjelenése után az Xbox 360 is kapott még néhány új generációs játékot, így valószínűleg most is számíthatunk erre.
Kompatibilitás visszamenőleg és előre
Számos korábbi konzolra kiadott tartalom elérhető a One-ra, de vajon mi lesz később az erre kiadott tartalmakkal? Elveszítjük-e ezeket, ha később az újabb generációra váltunk? És ha nem, akkor be kell érnünk a korábbi, gyengébb minőségben megvásárolt játékverzióval?
A Microsoft egy ideje nagy figyelmet fordít arra, hogy a megvásárolt játékok platformtól függetlenül elérhetőek legyenek. A Play Anywhere funkció az, ami lehetővé tette, hogy a játékos ott játsszon, ahol akar, legyen az akár az Xbox One konzolon vagy a Windows 10-es PC-n.
Ezt a szuper lehetőséget bővíti tovább az Xbox Smart Delivery. Ez biztosítja, hogy az ezzel megjelölt intelligens letöltésű játékoknak mindig az aktuálisan használt konzolra optimalizált, legújabb verzióját használhassuk. Ráadásul ez nem csak a digitálisan beszerzett tartalmakkal működik. Amennyiben lemezen vásároltunk meg egy játékot az Xbox One-ra és azon megtalálható a Smart Delivery logó, csak annyi a dolgunk, hogy behelyezzük a lemezt az új konzolba és máris elérhetővé válik az arra optimalizált verzió, amit persze le kell töltenünk, de ezután a lemez birtokában bármikor további díj megfizetése nélkül használható.
Így akár a magas ár miatt, akár egyéb okból választjuk is az Xbox One konzolt, ha a későbbiekben szeretnénk váltani a Series S-re vagy X-re, jó hír, hogy teljes kompatibilitást biztosít a korábbi konzolokkal, így az azon megkezdett játékok könnyedén folytathatóak az új eszközön.
Továbbá a Game Pass Ultimate nevű szolgáltatás használatával olyan játékokat is elérhetünk, ami egyébként kizárólag az újabb generációs konzolra jelent meg. Az ebbe a játékszolgáltatásba bekerülő címeket Xbox One eszközön is elérhetjük jó minőségben, ráadásul anélkül, hogy letöltenénk vagy telepítenénk. Ezt a játékstreaming opciót a felhő alapú játék (cloud gaming) technológia teszi lehetővé. Ehhez viszont rendkívül jó minőségű és gyors internetkapcsolattal kell rendelkeznünk, de még így sem feltétlenül érhetjük el azt a felbontást, mintha közvetlenül a konzolról játszanánk.
Xbox One játékok
Több száz klasszikus érhető el a korábbi Xbox 360 és az eredeti Xbox kínálatából, továbbá számos tartalmat már közvetlenül a One-ra készítettek. Az Xbox One X Enhanced logóval ellátott játékokat pedig kifejezetten az Xbox One X konzolra optimalizálták, amik így maximálisan kihasználják a konzol képességeit lenyűgözően részletes grafikát nyújtva. Ezek a játékok jobb teljesítményt és felbontást nyújtanak stabilabb képsebesség mellett, valamint gyorsabban töltődhetnek be.
És bár már az Xbox One idejében is egyre kevesebb tartalom érkezett a Kinect szenzorhoz, az Xbox Series S/X-szel ellentétben még kompatibilis ezzel a kiegészítővel, így ez az utolsó konzol, amivel még élvezhetjük az ehhez készült játékokat.
Xbox One tartozékok
Xbox One kontroller
A kontroller kicsit nagyobb lett a 360 kontrolleréhez képest, de csökkent a késleltetési ideje és könnyebben kezelhetővé és ergonomikusabbá vált. Nincs érintőpanel, sem hangszóró. Az akku tovább bírja és micro-USB-vel tölthető. Az X útmutató gomb feljebb került rajta, így könnyebben elkerülhetőek a véletlen lenyomások.
Xbox One Media Remote
Ez egy kifejezetten ehhez a konzolhoz tervezett univerzális távirányító, amivel több eszközt is elérhetünk, például a set-top boxot és a TV-t, így nem kell mindenhez külön távirányítót használnunk, ezzel egyszerűen ki- és bekapcsolhatjuk az eszközöket, állíthatjuk a hangerőt stb. A OneGuide gombbal hozzáférhetünk kedvenc tartalmainkhoz.
Xbox One Kinect
Az Xbox One Kinect már 30 fps sebességű és FullHD felbontású, akár hat játékost is támogat. IR szenzorainak köszönhetően sötétben is működik. Arcfelismerő funkcióval is rendelkezik és hanggal is irányítható akár alvó üzemmódban is, így szóbeli paranccsal is felébreszthető.